





Kdo by neznal původních sedm divů světa. Učí se o nich ve škole. Jde o seznam unikátních starověkých staveb v oblasti Středozemního moře a na Středním východě. Dnes už však můžeme na vlastní oči spatřit pouze jeden, pyramidy v Gíze. Konkrétně Chufuovu, Rachefovu a Menkaureovu. Největší z nich se říká také Velká pyramida. Paradoxní je, že zrovna tyto tři pyramidy jsou nejstarším divem světa. Znáte i další divy světa?
Dokázali byste si vzpomenout na dalších šest divů? Kromě egyptských pyramid v Gíze jde o Visuté zahrady Semiramidiny, Feidiův Zeus v Olympii, Artemidin chrám v Efesu, mauzoleum v Halikarnassu, Rhodský kolos a maják na ostrově Faru. Zánik Visuté zahrady není znám, ostatní divy světa zničil buď požár nebo zemětřesení.
Visuté zahrady Semiramidiny
Legenda praví, že autorem fascinujícího komplexu v Babylóně je asyrská královna Semiramis. Pravděpodobnější však je, že iniciátorem stavby byl král Nebukadnesar II. V každém případě šlo o architektonický skvost, který předčil svou dobu. Složitý systém teras připomínal ráj na Zemi. Přesná podoba i lokace visutých zahrad jsou dodnes předmětem spekulací. Vlastně celá existence Semiramidiných zahrad je zpochybňovaná.
Feidiův Zeus v Olympii
Socha Dia v chrámu v Olympii je považovaná za vrchol lidské schopnosti tvarovat kámen a kov. Socha stála asi uprostřed posvátného okrsku Olympie a stala se náboženským centrem olympijských her. Diův chrám stojí dodnes. Socha byla bohužel asi v roce 394 převezena do Konstantinopole, kde ji zničil oheň. Socha zmizela. Beze stopy. Nicméně Řekové ji považovali za dokonalý obraz Dia.
Artemidin chrám v Efesu
Chrám byl vybudovaný kolem roku 550 před naším letopočtem ve městě Efesos. Byl jedním z center kultu bohyně lovu Artemis. Chrám nesloužil pouze náboženským účelům, ale šlo také o důležité obchodní centrum, kde se občané města setkávali, diskutovali a obchodovali. Na počest bohyně tu také pořádali oslavy nebo sportovní hry. V roce 356 př. n. l. byl chrám záměrně zapálený žhářem Herostratem. Ten se chtěl činem navždy zapsat do dějin. Podařilo se mu to. Ke zničení chrámu došlo v den narození Alexandra Velikého.

Mauzoleum v Halikarnassu
Čím bylo významné zrovna toto mauzoleum? Tím, že bylo první stavbou s tímto názvem. Název vznikl podle Mausóla II. Právě on nechal postavit nádhernou hrobku společně se svou ženou. Ve své době šlo o věhlasnou budovu. Její název postupem času zobecněl. První mauzoleum bylo vysoké 45 metrů a mělo obdélníkový půdorys. Střecha měla tvar pyramidy. Mauzoleum zničilo zemětřesení.
Rhodský kolos
Bronzová socha starověkého řeckého boha Hélia postavená na ostrově Rhodos. To je Rhodský kolos, který vystavěl Cháres z Lindu. Stavba jeho díla trvala dlouhých dvanáct let. Podle některých verzí stála socha rozkročená nad přístavem a pod nohama jí proplouvaly lodě. K destrukci sochy došlo v roce 226 př. n. l. po ničivém zemětřesení. Socha se rozlomila v kolenou a spadla. Pozůstatky zůstaly na místě do roku 653, pak ostrov přepadli Arabové a pozůstatky odvezli. Pravděpodobně je následně roztavili.

Maják na ostrově Faru
Budova majáku stála na ostrově u západního břehu delty Nilu v Alexandrii. Později byl ostrov s pevninou propojený mostem. Maják byl vysoký asi 117 metrů a v té době šlo o nejvyšší stavbu světa. Své prvenství si maják udržel opravdu dlouhou dobu. Bohužel neexistují žádné písemné popisy stavby. Maják byl však znázorněný na dobové minci. Základna byla ve tvaru čtverce a v každém rohu byla menší věžička. Na majáku bylo umístěné zrcadlo, které sloužilo k námořní navigaci.
Zdroj: wikipedia.org, iprima.cz, memento-historia.cz, antickysvet.cz